Upowszechnianie mobilnej edukacji
- Szczegóły
- Kategoria: Kierunki działań
- Opublikowano: 25 sierpień 2013
Urządzenia mobilne zdobywają nasze domy i miejsca pracy. W niedługim czasie osiągną masę krytyczną - gdy ponad połowa mieszkańców Ziemi łącząc się z internetem, będzie używała do tego celu swoich telefonów czy tabletów. Powinno to skłaniać do myślenia nad zmianą podejścia do uczenia (się).
Potencjał edukacyjny mobilnych technologii jest ogromny. Istnieje wiele dowodów, że upowszechnienie smartfonów i tabletów z internetem nie tylko ratuje życie i zdrowie, ale także przyspiesza rozwój jednostek i całych społeczeństw, chroni przed bezrobociem, biedą i wykluczeniem społecznym.
W kieszeniach i plecakach uczniów znajdują się najnowocześniejsze urządzenia, które zdolne są zdynamizować uczenie się na poziomie szkolnym. Mobilne, z dostępem do internetu, z funkcjami, które mogą świetnie wspomagać nauczanie na wszystkich przedmiotach: kamera, dyktafon, kalkulator, przeglądarka internetu - zestaw podstawowych narzędzi, z których każdy uczeń potrafi korzystać. Ale błędem byłoby sądzić, że każdy uczeń wykorzystuje te narzędzia, aby się uczyć.
To właśnie powinno być zadaniem nauczyciela: pokazać, czym uczniowie dysponują, co mogą zrobić z wykorzystaniem nowoczesnych technologii. To nauczyciele są kluczem do modernizacji i podniesienia jakości w nauczaniu, ale na razie częściej chyba ukrywają się za szkolnymi zakazami. Czy nie czas najwyższy, aby to zmienić?
Uczniów obowiązuje bezwzględny zakaz używania telefonów komórkowych i innych urządzeń rejestrujących i odtwarzających dźwięk i obraz w szkole (w czasie lekcji, w czasie przerw).
Typowy zapis ze szkolnego regulaminu
Jednym z priorytetów dla Fundacji Think! jest popularyzacja wykorzystania mobilnych urządzeń w edukacji szkolnej i akademickiej. W szkołach i uczelniach jest miejsce na mądre wprowadzanie nowoczesnych technologii. Na co dzień przekonujemy się, jak ułatwiają one nam życie. Mogą zatem również pomagać w wykonywaniu zawodu nauczyciela oraz w pogłębianiu kompetencji niezbędnych do funkcjonowania we współczesnym społeczeństwie. Niestety w zbyt wielu polskich szkołach funkcjonują jeszcze zakazy (statuty szkolne), w których zabrania się w szkole jakiegokolwiek korzystania ze smartfonów i innych cyfrowych urządzeń mobilnych. Chcemy to zmienić i pokazać, że nie warto tak szkodzić edukacji.
Zobacz publikacje w Edustore.eu: