Fundacja Think!

Finał Filmowej Mapy Przemian 2010

Filmowa Mapa PrzemianZnamy już laureatów konkursu Fundusze dla Polski - Filmowa Mapa Przemian. Na uroczystej gali finałowej autorzy 11 najciekawszych filmów odebrali od Adama Zdziebło, podsekretarza stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego gratulacje oraz nagrody pieniężne o łącznej puli 17 tys. złotych.

6 grudnia 2010 r., podczas uroczystej gali finałowej w gmachu Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, ogłoszono zwycięzców konkursu Fundusze dla Polski - Filmowa Mapa Przemian.  Z nadesłanych w tym roku ponad 230 filmów, jury wybrało 11 najciekawszych. Ich autorzy, uczniowie szkół gimnazjalnych i ponad gimnazjalnych wraz z opiekunami, odebrali od wiceministra MRR Adama Zdziebło gratulacje oraz nagrody pieniężne.

Zwycięską pracę i nagrodę w wysokości 3 500 zł otrzymał uczeń Grzegorz Samson z Technikum nr 1 w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 Im. Bohaterskiej Załogi ORP Orzeł w Wejherowie za film pt. 6 lat w Unii Europejskiej. Dwa drugie miejsca z nagrodami po 2 600 zł otrzymali uczniowie z Gimnazjum nr 1 im. Jana Pawła II w Sztumie oraz z Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Banacha w Żaganiu. Trzy trzecie miejsca z nagrodami w wysokości 1 500zł otrzymali uczniowie z I Liceum Ogólnokształcącego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, z Publicznego Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi w Opolu oraz z Gimnazjum nr 2 w Szubinie. Ponadto jury przyznało pięć wyróżnień po 750 zł. Nagrodę publiczności otrzymali reprezentanci Zespołu Szkół Rolniczych w Nysie, autorzy filmu EuroNysa2010.

Konkurs cieszył się ogromnym powodzeniem. W ramach akcji trwającej ponad pół roku, w ponad 260 szkołach przeprowadzono zajęcia dla 20 tysięcy uczniów poświęcone poszczególnym programom operacyjnym i ich wpływowi na rozwój społeczno-gospodarczy Polski Uczestnicy zajęć pod opieką nauczycieli przygotowali i zgłosili do konkursu 236 filmów, które można oglądać w kanale filmowym projektu w serwisie YouTube http://www.youtube.com/user/mapaprzemian.

Celem konkursu organizowanego przez Fundację Think! było zachęcenie młodych ludzi, by przy pomocy telefonów komórkowych, aparatów fotograficznych czy kamer cyfrowych uchwycili obraz zmieniającej się dzięki unijnym dotacjom rzeczywistości. Konkurs miał być nie tylko źródłem wiedzy o wpływie Funduszy Europejskich na rozwój regionu czy kraju, ale także pretekstem do budowania świadomości proeuropejskiej młodych obywateli Unii. Była to świetna lekcja edukacji obywatelskiej, w której nie brakło dobrej zabawy i szans na wygranie cennych nagród.

"Jaki obraz naszego kraju wyłania się z tych filmów? Polska zmienia się dynamicznie, staje się bezpieczniejsza, nowoczesna, bardziej przyjazna mieszkańcom i piękniejsza - tak podsumować można by przekaz uczniowskich filmów" - podsumowuje Dariusz Danilewicz, prezes Fundacji Think!

Laureaci Filmowej Mapy Przemian z ministrem Adamem Zdziebło

Lista zwycięzców, regulamin konkurs, szczegółowe zasady i opis nagród znajdują się w serwisie www.mapaprzemian.pl.

Konkurs jest realizowany przy współfinansowaniu ze środków Unii Europejskiej przyznanych w ramach Konkursu dotacji na przeprowadzenie działań informacyjno-promocyjnych dotyczących Funduszy Europejskich ogłoszonego przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego.