Fundacja Think!

Warsztaty dla rodziców i dzieci polonijnych

fot. Dobra Polska Szkoła

W ramach projektu POLISH YOUR POLISH odbyły się w metropolii nowojorskiej warsztaty prowadzone przez Jolantę Okuniewską i Marcina Polaka na temat wykorzystywania najnowszej technologii w nauce języka polskiego u dzieci. Uczestniczyli w nich rodzice, nauczyciele i dzieci w Szkole im. M. Kopernika w Mahwah, NJ (8.10) i Szkole im. Juliana U. Niemcewicza w Plainfield, NJ (10.10). Ostatnie warsztaty odbyły się 15.10 br. w trakcie II Polonijnego Dnia Dwujęzyczności w Szkole H. Sienkiewicza na nowojorskim Brooklynie.

Marcin Polak, twórca i redaktor naczelny Edunews.pl, jednego z największych polskich serwisów internetowych o nowoczesnej edukacji dzielił się swoimi spostrzeżeniami na temat jego pierwszych kontaktów z polonijnymi szkołami w USA:

Możliwość odwiedzenia szkoły polskiej w Mahwah była dla mnie dużym przeżyciem. Przede wszystkim pozwoliła mi zorientować się, jak przebiega edukacja dzieci z rodzin polonijnych i jakie są wyzwania. Podobała mi się atmosfera tego spotkania – i dzieci i rodzice i nauczyciele czuli się dobrze razem. To ważne, aby szkoła stawała się także wspólnotą, gdyż wówczas ten proces edukacji jest pełniejszy i bardziej wielowymiarowy.

Widzę olbrzymi potencjał rodziców jako osób wspierających nauczycieli w nauce języka polskiego. Mogą oni korzystać z wielu popularnych aplikacji w smartfonach, tabletach czy na stronach internetowych i używać ich do nauki języka. Ważne jest, aby tak zaplanować różne aktywności, aby dziecko dobrze bawiło się ucząc polskiego, gdyż wówczas będzie bardziej zaangażowane i skupione na zadaniach.

Jak to zrobić? Wykorzystajmy choćby aplikację i serwis zdjęciowy Flickr prowadzony przez Yahoo (aplikacja na iOS i Android, www.flickr.com). Tu rodzic może dziecku założyć konto, a potem do niego trafiać będą zdjęcia robione przez dziecko swoim (lub rodziców) urządzeniem. Te zdjęcia mogą być sprofilowane tematycznie – możemy zachęcić dziecko na przykład do fotografowania kwiatów, motyli, samochodów. Każde zdjęcie należy po włożeniu do Flickr opisać i tu zaczyna się też przygoda z językiem. Bo przecież jak zrobimy zdjęcie jakiemuś motylowi, to powinniśmy zbadać, co to za motyl. Potem dziecko może ułożyć opis motyla i zamieścić go pod zdjęciem. W ten sposób nie tylko uczy się robić zdjęcia, ale także przeszukiwać internet w poszukiwaniu informacji (także polskojęzyczny), aż wreszcie samo tworzy przekaz w języku polskim. Takich pomysłów na wykorzystanie aplikacji jest wiele.

Jolanta Okuniewska, nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej i języka angielskiego w Szkole Podstawowej nr 13 w Olsztynie, honorowy profesor oświaty i finalistka światowej nagrody Global Teacher Prize w 2016, ambasador międzynarodowego programu eTwinning zachęcała:

Polecam aplikacje z naszego poradnika dla rodziców dzieci polskich mieszkających poza granicami Polski „Polish Your Polish”. Opisaliśmy ich wiele, pokazaliśmy zastosowania i mam nadzieję, że każdy znajdzie pośród nich narzędzie do własnych potrzeb.

Dla młodszych dzieci wspaniałym portalem będzie kula.gov.pl, ponieważ mogą poznawać geografię, historię kraju przodków zaprezentowaną w atrakcyjnej formie, piękną graficznie i umożliwiającą obcowanie z językiem polskim dzięki nagraniom. Serwis jest dostępny na komputery stacjonarne i posiada sporo interaktywnych treści dostosowanych dla dzieci młodszych.

Z aplikacji tabletowych polecam Muzeum Historii Polski. Aplikacja poruszająca ważne kwestie z historii naszego kraju będzie ciekawa dla rodziców i dzieci. Może być przyczynkiem do dalszych poszukiwań i zaplanowania podróży do kraju śladem wydarzeń historycznych.

Spotkanie w szkole w Plainfield było dla mnie bardzo wzruszające. Dzieci niezwykle otwarte, pogodne przyszły, by się uczyć i wspólnie bawić. Widać, że wszyscy tutaj tworzą wielką rodzinę wspierających się osób, oraz że potrzebują takich kontaktów. Przekonałam się, że musimy budować mosty pomiędzy nami - nauczycielami w Polsce, a nauczycielami i rodzicami w szkołach polonijnych.

Również w Szkole im. H. Sienkiewicza na Brooklynie warsztaty cieszyły się dużym zainteresowaniem rodziców i dzieci. Odbyły się w ramach II Polonijnego Dnia Dwujęzyczności, które zgromadziły w szkole wielu rodziców i dzieci zainteresowanych kulturą i rozwijaniem języka polskiego.

 

***

POLISH YOUR POLISH to projekt Fundacji Think! realizowany we współpracy z Fundacją Dobra Polska Szkoła w Nowym Jorku i Radą Języka Polskiego przy Polskiej Akademii Nauk (PAN). Jest on współfinansowany przez Kancelarię Senatu RP w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą w 2016 r.