Fundacja Think!

Dzień przedsiębiorczości

fot. WZIEU, Uniwersytet Szczeciński

Na rozpoczęcie Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości rozmawialiśmy w Szczecinie na temat przedsiębiorczości i postaw przedsiębiorczych. W ramach Programu "Tydzień dla Oszczędzania" Wydział Zarządzania i Ekonomiki Usług Uniwersytetu Szczecińskiego zorganizował seminarium "Dzień przedsiębiorczości", na które zaproszono praktyków biznesu, aby opowiedzieli o tym, jak zaczynali swoje przedsięwzięcia, jak rozwijali biznesy, co jest ważne i jak uczyli się na błędach.

Prelegenci nie „owijali w bawełnę” – nie da się osiągnąć w życiu żadnego sukcesu, jeśli nie będziemy mieć odpowiedniej życiowej postawy. Musimy naprawdę chcieć coś zrobić i ciągle poszukiwać sposobów na dotarcie do celu. Musimy chcieć także uczyć się na błędach. Jeśli zniechęci nas pierwsza porażka, to już przegraliśmy, bo „porażka rodzi kolejną porażkę” – mówił Przemysław Olewnik, prezes Socatots, firmy, która z małej lokalnej inicjatywy adresowanej do rodziców i małych dzieci (nauka piłki nożnej od małego do pełnoletności) przerodziła się w globalne przedsięwzięcie, dziś działające już w ośmiu krajach.

Co najbardziej przeszkadza w przedsiębiorczości? „Po pierwsze lenistwo – nie chce mi się, wygodnie mi jest... Po drugie strach, bo muszę zaryzykować, a nie ma pewności czy na moim pomyśle zarobię.” – zauważa Szymon Klimas, szef IQ Pomerania, funduszu venture capital. „Te punkty oporu trzeba postarać się przełamać. Boję się, ale jestem w stanie to przewalczyć.”

Relację z tej debaty - bardzo ciekawą, gdyż poświęconą w dużej mierze "chceniu" - zamieściliśmy w naszym serwisie www.tdo.edu.pl. Warto przeczytać!

Seminarium na Wydziale Zarządzania i Ekonomiki Usług Uniwersytetu Szczecińskiego zostało zorganizowane w ramach Programu Tydzień dla Oszczędzania.

Partnerem strategicznym Programu Tydzień dla Oszczędzania jest Citi Handlowy. Ponadto Partnerami tegorocznej edycji Programu są: Fundacja Kronenberga przy Citi Handlowy, Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, Związek Banków Polskich, Centrum Prawa Bankowego i Informacji oraz Wydział Zarządzania i Ekonomiki Usług Uniwersytetu Szczecińskiego.

Grant na realizację programu przyznany został przez United Way Worldwide dzięki funduszom przekazanym przez Citi Foundation.