Fundacja Think!

Trwa druga edycja Programu Rozwoju Przedsiębiorczości

fot. Adobe Stock

W Polsce jest wielu młodych ludzi, którzy poważnie myślą o założeniu własnej firmy. Z myślą o nich trwa II edycja Programu Rozwoju Przedsiębiorczości - część ogólnopolskiej akcji społecznej Tydzień dla Oszczędzania, realizowanej od roku 2007 przez Fundację Think! we współpracy z Fundacją Kronenberga przy Citi Handlowy.

Celem programu jest wsparcie merytoryczne młodych przedsiębiorców poprzez szkolenia, konsultacje specjalistyczne, portal Rozwijamy.edu.pl i udział w spotkaniach networkingowych. Efektem działań podnoszących kompetencje uczestników programu jest powstanie nowych firm i rozwój mikroprzedsiębiorstw. Druga edycja projektu z sukcesem realizuje założone cele.

Warsztaty biznesowe dla młodych przedsiębiorców

Od października zeszłego roku do stycznia 2019 r. zrealizowaliśmy cykl warsztatów biznesowych w Warszawie, Katowicach i Szczecinie pod hasłami:

  • Podbij rynek swoim pomysłem
  • Bądź mistrzem marketingu!
  • Produktywność osobista
  • Sprzedaż bez tajemnic
  • Zaplanuj i kontroluj swój zysk

Łącznie w warsztatach wzięło udział 85 osób do 30 roku życia. Proszeni o wyrażenie swojej opinii młodzi uczestnicy podkreślali, że program szkoleń jest praktyczny i wartościowy, dzięki czemu mogą z większą skutecznością rozwijać swoje biznesy. Wysoko ocenili trenerów, jako ekspertów w swoich dziedzinach i praktyków biznesu, służących swoim doświadczeniem i wiedzą. Choć pomysły biznesowe uczestników były bardzo różne, przyznali oni, że program jest uniwersalny dla każdej branży i zyskali cenne know-how w zakresie prowadzenia i rozwijania swojej firmy.

"Informacje o prowadzeniu firmy są dostępne wszędzie - naszym celem jest pokazać to, w jaki sposób przekuć je w wiedzę i sukces przedsięwzięcia biznesowego. W cyklu warsztatów “Własny biznes” uczestnicy tak realizują ścieżkę tematów, aby zgłębić najważniejsze obszary funkcjonowania firmy. Pracujemy w zespołach zadaniowych i stawiamy nacisk na ćwiczenia. Dodatkowym atutem naszych działań jest stworzenie młodym ludziom szansy spotkania i zderzenia koncepcji z innymi, którzy podobnie myślą i poszukują inspiracji do działania" - podkreśla Anna Bichta, ekspertka z Fundacji Think!.

Portal edukacyjny

W 2017 r. uruchomiliśmy portal ROZWIJAMY.EDU.PL - platformę wiedzy z zakresu przedsiębiorczości. Znajdują się tu m.in. artykuły merytoryczne, poradniki, quizy, inspiracje i wywiady z praktykami biznesu. Dostęp do pełnej wersji portalu uzyskują po zalogowaniu się osoby w wieku 16-30 lat, które są zainteresowane tematyką przedsiębiorczości oraz rozwojem kompetencji związanych z prowadzeniem firmy. Aktualnie na portalu jest zarejestrowanych ponad 700 użytkowników, którzy mają dostęp do ponad 80 artykułów.

Szkolenia dla nauczycieli

W ramach programu organizujemy również warsztaty dla nauczycieli podstaw przedsiębiorczości. Chcemy przekazać nauczycielom wiedzę o tym, jak rozwijać kompetencje przedsiębiorcze wśród uczniów. W tej edycji projektu chcemy skupić się na tematach takich jak kreatywność, twórcze rozwiązywanie problemów w grupach zadaniowych oraz skuteczne wykorzystywanie nowoczesnych narzędzi TIK w nauczaniu i uczeniu się. Podpowiadamy, w jaki sposób angażować uczniów w działania związane z rozwojem postaw przedsiębiorczych.
 
Aktualnie jesteśmy w trakcie realizacji cyklu 5 warsztatów biznesowych dla młodych osób w Warszawie. W ramach Programu zostały także zaplanowane na marzec szkolenia dla nauczycieli przedmiotów ekonomicznych w szkołach ponadpodstawowych w Krakowie i w Lublinie.

 

Realizatorem Programu Rozwoju Przedsiębiorczości jest Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Wiedzy Think! z Warszawy. Grant na realizację akcji społecznej "Tydzień dla Oszczędzania" przyznany został przez Citi Foundation.