Fundacja Think!

Raport „Zdrowie finansowe Polaków” już dostępny!

fot. Fundacja Think!

Wpływ pandemii na kondycję finansową i zwyczaje Polaków - Fundacja Think! przedstawia raport z badania nt. zmian wywołanych przez bezprecedensowy światowy kryzys zdrowotny.

Jak oceniasz swoją sytuację finansową po roku pandemii? Jak zmieniła się Twoja codzienność i zwyczaje? Jakiej wiedzy potrzebujesz, by poprawić swoją sytuację? – na te i inne pytania odpowiada badanie „Zdrowie finansowe Polaków”, przeprowadzone przez Fundację Think! w partnerstwie z ING Bank Śląski w drugim kwartale 2021 roku.

Co dalej?...

Respondenci zgodnie przyznali, że najbardziej doskwiera im zamknięcie w domu, a co za tym idzie ograniczenie kontaktów społecznych (które – podobnie jak zakupy - praktycznie przeniosły się do internetu) oraz wyjazdów i wyjść do kina czy restauracji. Ci, którzy odczuli skutki pandemii w życiu zawodowym, mówią o pogorszeniu sytuacji finansowej i warunków pracy, a także braku pewności co do jej utrzymania. Niepewność „jak to się wszystko dalej potoczy” wywołuje stres, obniżenie nastroju i psychiczne zmęczenie, a także lęk przed planowaniem przyszłości.

Myślenie „tu i teraz"

Podstawowy sposób na radzenie sobie z trudnościami finansowymi – szczególnie w grupie respondentów gorzej sytuowanych - to cięcie kosztów poprzez m.in. ograniczenie zakupów do niezbędnych i wybieranie tańszych odpowiedników (np. marki własne w supermarketach), rezygnację z rozrywki czy sportu w ramach abonamentu, korzystanie z rzeczy „z drugiej ręki” oraz z pomocy rodziny. Duża część badanych postanowiła przeczekać problemy w nadziei, że sytuacja się unormuje, a oni będą mogli powrócić do swoich przedpandemicznych aktywności i zwyczajów.

Biorąc pod uwagę fakt, że prawie połowa z nas odczuła pogorszenie sytuacji finansowej w czasie pandemii, strategia ‘tu i teraz’, bez myślenia o tym, jak zabezpieczyć się na przyszłość – na przykład poprzez oszczędzanie, przekwalifikowanie się czy poszukanie dodatkowych źródeł dochodu - nie jest niestety dobrym znakiem. W czasach niepewności dobrze jest bowiem podjąć działania wyprzedzające, zadbać o ‘poduszkę finansową’ poprzez na przykład odkładanie części dochodów na przyszłość i generalnie zwiększyć kontrolę nad finansami osobistymi - mówi Anna Bichta, prezes zarządu Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Wiedzy Think!

Gorzej w pracy

Zwolnienie, zmniejszenie etatu bądź zarobków w wyniku braku prowizji czy zleceń – to tylko niektóre skutki pandemii odczuwalne w pracy. Uczestnicy badania przyznali również, że na gorsze zmieniły się ich relacje z pracodawcami, którzy czując pewną przewagę, potrafią nadużywać i wyzyskiwać pracowników, wykorzystywać nieznajomość przysługujących im praw, straszyć zwolnieniami.

Wyniki badania utwierdzają nas w przekonaniu, że Polacy potrzebują wiedzy nt. finansów osobistych, gdyż zadbanie o finansową odporność pomoże stawić czoła wyzwaniom niepewnych czasów, w których żyjemy. Odpowiedzią na zasygnalizowane przez respondentów problemy – jak widać powszechne - jest portal zdrowiefinansowe.pl. To swego rodzaju przestrzeń edukacyjna, gdzie zgromadziliśmy wiedzę na temat dobrych nawyków związanych z zarządzaniem pieniędzmi czy domowym budżetem, podając ją w prosty i praktyczny sposób w postaci infografik, narzędziowników, animacji i webinarów. Serdecznie zapraszam do korzystania z zasobów portalu wszystkich, którzy chcą zadbać o swój finansowy dobrostan – dodaje Anna Bichta.

Raport „Zdrowie finansowe Polaków” dostępny jest na stronie: https://zdrowiefinansowe.pl/images/PDF/Zdrowie_Finansowe_Raport.pdf