Fundacja Think!

Zapraszamy do nauki – MOOC o aktywnym uczeniu (się) i przestrzeniach edukacyjnych

fot. European Schoolnet

Już za kilka dni, w ramach projektu NOVIGADO, Fundacja Think! wraz partnerami z Belgii, Francji, Portugalii i Turcji rozpoczyna kurs online (MOOC) poświęcony aktywnemu uczeniu się i innowacyjnemu nauczaniu w elastycznych przestrzeniach edukacyjnych.

Celem kursu jest wsparcie nauczycieli i dyrektorów szkół, liderów edukacji oraz osób zajmujących się edukacją oraz oświatą (np. w samorządach) we wprowadzaniu zmian w nauczaniu mających na celu odejście od procesu edukacji skoncentrowanym na nauczycielu i wzmacnianiu aktywnego uczenia się z wykorzystaniem technologii i różnych konfiguracji przestrzeni szkolnej. Podczas czteromodułowego kursu (trwającego 5 tygodni) zajmiemy się następującymi tematami:

1) Aktywne uczenie się w praktyce (start 17.01.2022)
2) Dynamiczne przestrzenie klasy (start 24.02.2022)
3) Uczenie się poza klasą (start 31.01.2022)
4) Tworzenie scenariuszy aktywnego uczenia (start 7.02.2022)
 
Kurs MOOC odbywa się w języku angielskim i jego moduły będą otwarte do 23.02.2022. Uczyć się można we własnym tempie, zwracając uwagę na terminy zaliczeń poszczególnych modułów. Po ukończeniu kursu dostępne będą certyfikaty.

Zapisz się na MOOCa już dziś pod adresem: https://bit.ly/ActiveLearningMooc

Możesz również dołączyć do grupy nauczycieli z całej Europy na FB: https://www.facebook.com/groups/activelearningmooc/ - będą tam również moderatorzy z Polski.

Zobacz filmik:

Zapraszamy także do lektury poradnika o elastycznych przestrzeniach edukacyjnych. Polska wersja językowa dostępna jest na stronie projektu Novigado – pobierz poradnik „Przestrzeń w edukacji”.

***

Finansowany ze środków Erasmus+ projekt NOVIGADO koordynuje Fundacja Think! (lider konsorcjum), zaś partnerami są belgijska organizacja European Schoolnet (zrzeszająca wszystkie ministerstwa edukacji w UE), turecki YEGITEK (agencja tureckiego ministerstwa edukacji ds. technologii), francuska CANOPE (agencja francuskiego ministerstwa edukacji ds. Publikacji edukacyjnych) i dwie innowacyjne szkoły – francuska Lycee Pilote Innovant International oraz portugalska Agrupamento de Escolas Fernando Casimiro Pereira da Silva.

Projekt NOVIGADO realizowany jest do maja 2022. Na stronie https://fcl.eun.org/novigado-results sukcesywnie publikowane będą rezultaty projektu, w kilku językach, także po polsku. Już można tam znaleźć opracowanie poświęcone współczesnemu rozumieniu aktywnego uczenia się (w języku angielskim oraz m.in. streszczenie w języku polskim), opinie przedstawicieli środowisk naukowych i oświatowych dotyczących aktywnego uczenia się we współczesnej szkole, jak również kilkadziesiąt notek dotyczących przeglądu światowej literatury w tym temacie. Na blogu Novigado znajdziecie linki do webinarów poświęconych wybranym zagadnieniom edukacyjnym związanym z tematem projektu (zobacz tutaj zapowiedzi i zrealizowane webinary).

Zapraszamy do śledzenia informacji o projekcie NOVIGADO i korzystania z opracowań i materiałów dla szkół i nauczycieli.

Więcej informacji: http://fcl.eun.org/novigado