Fundacja Think!

Zbadaliśmy Zdrowie Finansowe Polaków po pandemii

fot. Adobe Stock

Zapraszamy do zapoznania się z wynikami badań “Zdrowie finansowe Polaków”, które przeprowadziliśmy w ramach projektu Zdrowie Finansowe. Naszym celem było poznanie wyzwań, z którymi mierzą się polskie rodziny w kontekście pandemii i na tej podstawie projektowanie działań, które są dla nich realnym wsparciem.

POBIERZ RAPORT

Odczuwalne pogorszenie sytuacji po pandemii

Niemal połowa z nas odczuła pogorszenie sytuacji finansowej w czasie pandemii lub przewiduje takie pogorszenie w przyszłości. Wyzwań w tym zakresie nie brakuje – duża grupa osób wciąż mierzy się z planowaniem budżetu domowego, przemyślanymi zakupami oraz tworzeniem „poduszki finansowej”, która zapewniłaby poczucie bezpieczeństwa w kryzysowej sytuacji np. utraty pracy lub nieprzewidzianego wydatku.
Jak radzimy sobie w kryzysie?

Z badania dowiedzieliśmy się, co stanowiło podstawowy sposób radzenia sobie przez Polki i Polaków z pojawiającymi się trudnościami finansowymi. Zwłaszcza respondenci gorzej sytuowani wskazali cięcie kosztów np. wybór tańszych odpowiedników produktów lub rezygnacja z subskrypcji. Znalazła się też grupa osób, które postanowiły przeczekać trudny okres w nadziei na poprawę sytuacji i możliwie szybki powrót do stylu życia sprzed pandemii.

W kierunku dobrostanu finansowego

Wyniki badania utwierdzają nas w przekonaniu, że Polacy potrzebują wiedzy nt. finansów osobistych. Zadbanie o finansową odporność pomoże stawić czoła wyzwaniom niepewnych czasów, w których żyjemy. Odpowiedzią na zasygnalizowane przez respondentów problemy – jak widać powszechne – jest portal zdrowiefinansowe.pl. To swego rodzaju przestrzeń edukacyjna, gdzie zgromadziliśmy wiedzę na temat dobrych nawyków związanych z zarządzaniem pieniędzmi czy domowym budżetem, podając ją w prosty i praktyczny sposób. – mówi Anna Bichta, prezeska Fundacji Think!.

Lektura raportu pokazała, jak potrzebna jest mądra i powszechna edukacja finansowa w Polsce. Podnoszenie tego tematu jest ważnym krokiem, który – mamy nadzieję – pomoże nam wszystkim w budowaniu świadomości ekonomicznej i poczucia bezpieczeństwa finansowego w każdym polskim domu.

***

Badanie jest elementem projektu Zdrowie Finansowe, realizowanego przez Fundację Think! w partnerstwie z ING Bankiem Śląskim. Badanie zostało zrealizowane we współpracy merytorycznej z pracownikami naukowymi Katedry Psychologii Ekonomicznej Akademii L. Koźmińskiego.