Fundacja Think!

Mobilna edukacja to przełom w uczeniu się

Nadchodzi epoka mobilnej edukacji. W 2013 r. po raz pierwszy w historii liczba wyprodukowanych tabletów i smartfonów przewyższyła liczbę wyprodukowanych komputerów PC. W kieszeniach i torebkach kryją się najpotężniejsze narzędzia, które mogą posłużyć do nauki!

Do czasu pojawienia się smartfonu tzw. nowoczesne technologie informacyjne utrwalały stary i nieprzyjazny model organizacyjny szkoły. Komputery zmuszały do nieruchomego garbienia się nad stołami, kabel zasilający przywiązywał uczniów do siedzeń, a kabel do internetu krępował ruchy i dyktował warunki. Ekran monitora żądał zasłonięcia słońca, a projektor kazał siedzieć na wykładzie w ciemnej sali.

"Dziś krępują nas tylko nasze własne mentalne ograniczenia. Kieszonkowy smartfon jest wieloczynnościowym laboratorium pomiarowym, potężnym centrum obliczeniowym, megabiblioteką oraz multimedialnym centrum komunikacyjnym. Pozwala kontaktować się z każdym, z kim nie możemy się spotkać i pomaga w organizacji spotkań." - mówi Lechosław Hojnacki, nauczyciel-konsultant ds. nowych technologii edukacyjnych. "Likwiduje wszystkie bariery: obsługują go dwulatki, staruszkowie i osoby głęboko niepełnosprawne. Za mały ekran? Jest tablet. Jaskrawe słońce? Jest e-papier. Nie masz internetu? Bo może nie wiesz, że istnieje bezpłatny, mobilny internet dla każdego."

Przed szkołą stoją dziś możliwości większe niż kiedykolwiek w historii. Prawdziwą barierą jest tylko nasza nieumiejętność radzenia sobie z nowym. Ale przecież szkoła, to miejsce nauki - uczmy się, naprawdę warto!

Źródło: http://www.youtube.com/user/terazedukacja/